
| Parameter | Value |
|---|---|
| Interface Type(Data Interface) | I²C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 8 |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Settling Time | 3.2 µs |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Differential Output | No |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Reference Type | External, Internal |
Stock: 270
Distributors
pcbx
Unit Price$2.48989
Ext.Price$2.48989
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.48989 | $2.48989 |
| 10 | $1.88463 | $18.84630 |
| 25 | $1.73243 | $43.31075 |
| 50 | $1.64661 | $82.33050 |
| 100 | $1.56505 | $156.50500 |
| 300 | $1.49977 | $449.93100 |
| 500 | $1.43721 | $718.60500 |
